Odřad Speciálních Prací (OSP) je tým vysoce kvalifikovaných profesionálů a disponuje speciální technikou, která je připravena poskytnout rychlou a efektivní pomoc v mimořádných situacích. Jsme k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a jsme připraveni k okamžité aktivaci na pokyn ředitele.

Naše činnost se zaměřuje zejména na mimořádné události, kde je zapotřebí okamžitá reakce a nasazení. Během povodní, tornád a dokonce i během covidové pandemie na hranicích republiky jsme aktivně zasahovali a poskytovali nezbytnou pomoc. Neopomenutelné je také naše působení na slovensko-ukrajinských hranicích během migrační krize na začátku války.

Dlouhodobě také spolupracujeme s Letištěm Václava Havla, kde v případě vyhlášení tísňového stavu poskytujeme týlové zabezpečení nejen sobě, ale i ostatním záchranným a bezpečnostním složkám.

Naše vybavení zahrnuje záchranářskou a týlovou techniku, která nám umožňuje působit i v extrémních podmínkách. Profesionální stany slouží jako velkokapacitní ošetřovna a třídící pracoviště. Dále disponujeme kontejnerovým systémem s vlastním osmikolovým nosičem, který poskytuje pracoviště urgentního příjmu, mobilní ambulance, velící pracoviště pro řízení zásahů a týlové zabezpečení včetně sprch a toalet. Naše speciální vozidla zahrnují mobilní operační středisko, cisternu pro přepravu pitné vody, obytné vozidlo, terénní čtyřkolku, motorový člun Rio Fish 650 a mobilní kuchyni.

Nejvýznamnější je, že náš Odřad Speciálních Prací je navržen tak, aby byl schopen provozovat svoji činnost nezávisle po dobu až 48 hodin. To znamená, že jsme soběstační i bez vnějšího zdroje elektrické energie a pitné vody. K tomu slouží několik mobilních a přenosných elektrocentrál, z nichž nejvýkonnější je 22 KW agregát. V případě výpadku veřejných komunikačních a datových sítí máme k dispozici satelitní telefony a připojení k internetu přes satelit. Pro rekognoskaci a průzkum místa zásahu můžeme využít i dron DJI Mavic 3.